środa, 12 września 2012

Agata Kołakowska "Siódmy rok"

Książka przeczytana dzięki wydawnictwu "Prószyński i S-ka" i akcji "Włóczykijka"
O książce (zdjęcie okładki i opis ze strony "www.proszynski.pl) :

"Siódmy rok małżeństwa, pokojowy rozwód i nietypowy zakład.

W małżeństwie Elizy i Adama nie było zdrad ani wzajemnego oszukiwania się. Mijał siódmy rok ich małżeństwa i oboje po prostu doszli do wniosku, że wspólna małżeńska droga zaprowadziła ich w ślepą uliczkę. Zgodnie stwierdzili, że najlepiej wychodzi im przyjaźń, i postanowili na tym poprzestać.

Po rozprawie rozwodowej Eliza wraz ze swoją przyjaciółką świętuje nowy rozdział życia. W barze spotykają Adama, który wpadł dokładnie na ten sam pomysł. Podczas rozmowy Adam stwierdza, że byłby w stanie wybrać Elizie lepszego partnera życiowego niż uczyniłaby to ona sama. Eliza rozbawiona tym pomysłem jest przekonana, iż to ona poradziłaby sobie lepiej znajdując odpowiednią kobietę dla niego. Zakładają się o to, które z nich będzie potrafiło celniej trafić w gust byłego małżonka. Rozpoczyna się pełna prób i często komicznych błędów walka o to, kto komu znajdzie lepszego partnera. Pod płaszczykiem niewinnego zakładu kryją się jednak prawdziwe emocje i nieuświadomione jeszcze uczucia."

Eliza i Adam stwierdzili, że w ich związku nie ma już miłości, "zgasł płomień żądzy i pasji", została tylko przyjaźń i postanowili się rozstać, aby dać sobie szanse na nowe, lepsze związki. Byli tak bardzo różni, Eliza - spokojna cicha, romantyczna domatorka i Adam - szukający wiecznie przygód i adrenaliny wieczny podróżnik. Przez 7 lat małżeństwa Eliza wciąż czekała na Adama, który nie mógł usiedzieć w domu, nie rozumiał jej potrzeb, nigdy nie kupował jej kwiatów. Rozstali się w zgodzie, bez kłótni i awantur, chociaż pozostał żal, gorycz porażki. Aż nie chce się wierzyć, że możliwe jest takie rozstanie, niewiele par potrafi rozstać się z klasą, bez szukania winnych, wywlekania brudów. Po rozwodzie zakładają się, które z nich potrafi znaleźć drugiemu lepszego partnera na dalsze życie. Adam szuka kandydata dla Elizy w internecie, zakładając jej konto na portalu randkowym, Eliza szuka kandydatki wśród znajomych. Czy uda im się znaleźć idealnych partnerów? Kto wygra zakład i jak skończy się ta historia - tego dowiecie się z książki, którą polecam. Może nie jest to ambitna lektura dla wymagających, ale sympatyczna książka, która nas zaciekawi i pomoże zapomnieć o codziennych problemach.

1 komentarz:

  1. O jejku, jaka ciekawa to musi być książka. Spróbuję znaleźć tę pozycję. Dziękuję za polecenie. Buziaczki

    OdpowiedzUsuń